21, Lis, 2024
Nákup ovocných stromů: Výběr vám usnadní několik praktických rad

Nákup ovocných stromů: Výběr vám usnadní několik praktických rad

Pokud se nechcete při pěstování ovocných stromů dožít zklamání, stromy kupujte jen ve specializovaných prodejnách, zahradních centrech nebo ve školkařských podnicích. Nenechte se zlákat nízkou cenou obchodníků na trzích. Velmi často se nízká cena rovná nízké kvalitě. Přednost dejte podzimnímu nákupu a výsadbě oproti jarnímu vzhledem k většímu výběru výsadbového materiálu a lepšímu zakořenění sazenic. To neplatí pro teplomilné druhy, v tomto případě je vhodnější je vysazovat na jaře.

Správné označení ovocného stromku

Každý ovocný stromek by měl mít visačku s textem: Uznána sadba, adresa pěstitele, tvar dřeviny, druh, odrůda, podnož a jakostní třída. Ovocné stromky se většinou kupují již naočkované. Od podnože závisí pěstitelský tvar, odolnost proti vymrzání, rychlost růstu i hloubka zakořenění.

Stromy musí mít předepsanou výšku kmene:

  • čtvrtkmeny 90 – 110 cm
  • polokmeny 130 – 150 cm
  • vysoce kmeny 180 – 200 cm
  • upravené zákrsky 50 – 70 cm
  • vřetenovité zákrsky 40 – 60 cm

Vyšší tvary musí mít nejméně čtyři výhonky v koruně, zákrsky pět výhonků a věk koruny jeden nebo dva roky. U broskví, višních a meruňkách se za zákrsek může považovat jednoroční STEP s dobře vyvinutou předčasnou korunkou. Vřetenovitý zákrsek musí mít nejméně čtyři rovnoměrně rozložené výhonky. Prvotřídní keře angreštu a rybízu musí mít nejméně čtyři výhonky dlouhé minimálně 30 cm. Koupené sazenice by neměly být starší dvou let.

Stromy angreštu a rybízu se dělí podle výšky kmene na:

  • vysoce kmeny o výši 90 – 100 cm
  • polokmeny 60 – 70 cm
  • čtvrtkmeny 30 – 40 cm.

Prvotřídní mladý strom s jednoletou korunkou musí mít nejméně tři výhonky v korunce, dlouhé nejméně 15 cm, stromek s dvouletou korunkou musí mít nejméně pět výhonků, dlouhých alespoň 20 cm (při druhé jakosti vždy o jeden výhonek méně). Podnož ovocných stromků má velký vliv na vzrůst, rodivost, věk a odolnost, naroubování kultivaru proti mrazu a chorobám. Podnože vypěstované ze semen planých nebo vhodných ušlechtilých kultivarů -semenáče – mají mohutnější kořenovou soustavu. Stromy na ně naroubované dobře rostou i v sušších, přitom hlubších půdách. Tyto podnože se většinou používají pro vysoce kmeny, polokmeny i čtvrtkmeny; začínají rodit později, dožívají se ale vysokého věku.

Jabloňové podnože zařazujeme do čtyř skupin – podle bujnosti růstu:

  • velmi slabě rostoucí typové podnože, které zpomalují růst stromků, ale urychlují a zvyšují úrodu ovoce
  • podnože označené písmenem M jsou počáteční písmena East Mailing
  • velké A – znamená Alnarp, šlechtitelská stanice ve Švédsku
  • jabloňové plánky, množené ze semen

Výběr podnoží hrušek je omezen. Nejčastěji používaným podnoží je planá hrušeň. Je odolná a dobře se přizpůsobuje půdním podmínkám.

Výběr odrůdy přizpůsobujeme pěstitelským zónám

Pro pěstování meruněk a broskví je ideální nížinná poloha s nadmořskou výškou do 250 m. Střední poloha v nadmořské výšce 250 až 350 m je, vhodná na pěstování všech ovocných druhů kromě meruněk a broskví, se nachází. Do písčitých půd s vysokou spodní vodou sázejte spíše slabší a mělčí kořeny. Při pěstování starých a starších odrůd třeba mít na paměti, že jejich odolnost proti škůdcům a chorobám je mnohem nižší než při pěstování rezistentních odrůd ovoce. Trend dnešní doby je vysazovat hlavně rezistentní odrůdy jabloní, jako například ‘Orion’, ‘Luna’, ‘Rozela’, ‘Red Topas’ a ‘Ametyst’.

Kolik ovocných stromů můžeme do zahrady vysadit?

Počet stromků je pochopitelně odvislých od velikosti plochy, ale také druhu, podnože a pěstitelského tvaru. Do malé zahrádky volíme slabě rostoucí stromky, které se dají vysazovat v poměrně malých rozestupech. Vysokokmeny ovocné dřeviny se sadí do ovocných sadů. Pokud jste začátečníkem, nejlépe uděláte, když si dáte poradit už od zkušených ovocnářů.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>