19, Kvě, 2024
Jak na pravidelnou údržbu a servis kompresoru pro dlouhou životnost

Jak na pravidelnou údržbu a servis kompresoru pro dlouhou životnost

Kompresory bez rozdílu použití vyžadují proaktivní přístup svého majitele. Stejně jako váš automobil potřebuje vyměnit olej a přezout na nové pneumatiky, má kompresor ve svém itineráři řadu pravidelných servisních úkonů. Výjimku tvořípouze neopravitelné bezolejové kompresory pochybných značek, kterých jsou bohužel plné všechny nespecializované prodejny a levné markety. Myslet si, že takové komponenty, jako jsou třeba ložiska či těsnění mají nekonečnou životnost je mylné. A je jedno, jestli jde o kompresor pro hobby použití nebo špičkový šroubový kompresor pro rozpohybování automatizované linky v nadnárodním podniku. Používání každého stroje na světě jde vždy ruku v ruce s postupným opotřebením.

Co se děje při zanedbání servisu kompresoru?

Než se přesuneme k samotnému servisu a údržbě, pojďme si definovat ten pomyslný „červený vykřičník“ jenž vyskočí, pokud je všechno zmíněné zanedbáno. Vzduchový kompresor, o který se jeho majitel nestará nejen, že začne vykazovat poruchy jednotlivých dílů. Přehřívání agregátu, snížený výkon, kouřivost a úniky oleje – to jsou spolu se zvýšenou hlučností hlavní poznávací znamení kompresoru, u kterého je údržba ta tam. Zrychlovat tyto negativní efekty ještě umí přetěžování stroje. Bohužel se s tím můžete setkat v mnoha provozovnách, kde se majitel snažil šetřit na nevhodných místech a koupil slabší kompresor s malou tlakovou nádobou. Ten musí neustále spínat, což mu nesvědčí, pokud jde o pístový kompresor. Naopak šroubové kompresory jsou stroje pro nepřetržitý provoz. Na závěr této kapitoly ještě zmiňme, že zanedbanou údržbu pozná taktéž peněženka majitele. Opotřebený kompresor má totiž mnohem větší spotřebu, aby alespoň nějaký stlačený vzduch vyrobil.

Plán údržby je základ

Vzorný majitel kompresoru, kterému na vlastním majetku záleží, vždy sleduje intervaly údržby. Jsou kompresory, které mají dokonce řídící systém, který tyto intervaly hlídá. Chytrá jednotka  obsluze připomene, že se blíží čas potřebné údržby. Jednotka sleduje, kolik motohodin od poslední údržby již kompresor „odpracoval“ a podle nastaveného plánu údržby vydá varovné hlášení.

Majitel každého kompresoru by měl mít jako rutinu sledování stavu filtru na sací straně stroje. Je-li sací filtr zanesen nečistotami, sníží se výkonnost kompresoru. Jestliže se filtr dokonce protrhne, mohou se do ústrojí dostat nečistoty a poškodit ho. Filtry je potřeba udržovat čisté, průchodné. Sací filtr se mění běžně jednou ročně. Stejný intervalvýměna oleje. Jeho stav v průběhu roku je vhodné kontrolovat pomocí olejoznaku nebo měrky. Když kupujete olej do kompresoru, vždy zvolte doporučovaný výrobcem. Nenakupujte podle ceny. Některé kompresory vyžadují jednou ročně měnit také zpětný ventil a těsnění dochlazovače či ventilové desky. Pokud zůstaneme u olejových pístových kompresorů, nelze zapomenout na výměnu klínového řemenu typicky jednou za dva roky.

U šroubových kompresorů vypadá plán údržby trochu jinak. Majitel takového stroje se setká se třemi typy servisu. Servis A se provádí jednou za rok nebo po 2 000 motohodinách provozu, servis B se provádí jednou za dva roky nebo po 4 000 až 6 000 motohodinách provozu a servis C jednou za tři roky nebo po 8 000 až 12 000 odpracovaných motohodinách. Každý ze servisů to má svůj seznam úkonů – typicky se provádí výměna oleje, sacího filtru, separátoru oleje a promazání ložisek, motoru. Čistí, promazává a kontroluje se však mnohem více součástí kompresorové soustavy. Nesmí se totiž zapomínat na údržbu zařízení na úpravu vzduchu. Mezi ně patří kondenzační sušičky, adsorpční sušičky, filtrace stlačeného vzduchu či cyklónové odlučovače. Provádí se taktéž revize tlakových nádob – vzdušníků. Takový servis je více komplexní záležitostí, na kterou by měl provozovatel stroje pokaždé povolat odborný servis.

Proto doporučujeme pořizovat pístové kompresory i šroubové kompresory vždy od společností, jenž jsou specialistou v oboru a dokáží veškerý potřebný servis zajistit a ušetřit provozovateli mnoho starostí a telefonování.

Obsah podléhá autorským právům.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>