19, Kvě, 2024
Za co utratit teď, abych později mohl žít levně: Rekuperace, tepelné čerpadlo, úsporné kuchyňské spotřebiče nebo vlastní zahrada

Za co utratit teď, abych později mohl žít levně: Rekuperace, tepelné čerpadlo, úsporné kuchyňské spotřebiče nebo vlastní zahrada

Domácí rozpočet zatěžují neúsporné stavební technologie, nadměrná obytná plocha nebo staré kuchyňské spotřebiče. Říkáte si, proč šetřit, když si na to všechno vyděláte? Teď třeba ano. A myslíte si, že to tak bude pořád? 

Jeden z důvodů, proč mám rád svoji práci, je skutečnost, že se potkávám s lidmi různého věku. Díky nim můžu trochu nahlédnout do budoucnosti. Kolegové mě varují, že po 30. roce se prý začnu cítit „jaksi divně“. Po 40. „jaksi unaveně“. Těžko soudit, asi to bude kus od kusu. Každopádně je mi jasné, že některé věci bych měl přinejmenším promyslet v době, kdy se ještě cítím „jakž takž“. Tím spíš, že se každou chvíli objeví nějaký myslitel, který mojí generaci sdělí, ať nepočítá s žádným důchodem.

Vím, že i kdybych teď vydělával pořádný balík a syslil na horší časy, za vodou nejsem. Nic nového- se stejným problémem se potýkali už v pravěku. Když pračlověk ulovil pořádnou kořist, dostal se sice k obrovskému množství potravy, ale zároveň vyvstal problém, jak ji co nejúčelněji zpracovat a získat z ní vzácnou energii. V tu chvíli o ni totiž musel soupeřit s dalšími predátory, mrchožrouty a také s časem, protože mrtvola rychle podléhala rozkladu. S penězi je to podobné. Zvlášť dnes se jimi nelze „předzásobit“. Je mi jasné, že je třeba směnit je za něco užitečného, co mi bude dobře sloužit a když už nevydělá, aspoň mi to bude spořit výdaje.

Nevím, co bude za 30 nebo 40 let. Přemýšlím, co bych mohl udělat už teď, abych na podzim života sklidil, co jsem na jeho jaře zasel. Rozumné je dobrou dnešní investicí snížit náklady v době, kdy budu mít příjmy omezené. Tady mám pár tipů. Nejedná se o žádný zaručený návod. Ten totiž neexistuje.

Vlastní nemovitost

Co by asi makléř doporučil jiného, že? Lepší je vlastní dům než byt. A nemusí být v metropoli, stačí město krajského nebo i okresního formátu. Odříznutým obcím bych se vyhnul, pokud nechcete žít jako poustevník. A neroztahujte se, 3 obytné místnosti vám stačí. Případů, kdy si staří hrají s kočkou na schovávanou v obrovských dvojdomcích, které původně plánovali pro mladé, jsem viděl mraky.

Tepelné čerpadlo a rekuperace

Když ve snu vidím svůj budoucí dům, přemýšlím o jeho uspořádání. Vytápění je zásadní. Pravděpodobně se rozhodnu pro tepelné čerpadlo. Rád se na stará kolena zbavím přikládání do kotle. Rekuperace pak výrazně omezí tepelné ztráty objektu, což je přínosné v případě nízkoenergetických staveb. Pokud uvažujete do budoucna snížit spotřebu energie objektu na minimum, radím koupit pozemek a dům postavit. Starý barák na nízkoenergetický nepředěláte, raději ho zbourejte a postavte znovu.

Úsporně hlavně v kuchyni

Vybavit úsporně celou kuchyni je nejlepší volba, když chcete ušetřit. Spotřebiče A+ nebo A++ jsou sice o pár tisíc dražší, ale investice se brzy vrátí. Základem je úsporná lednice (běží 24 hodin denně), elektrický sporák a myčka. Dost užitečných informací jsem našel v tomto přehledném článku.

Na úspory energie mají vliv i zdánlivě nepodstatné detaily: nesprávné návyky při mytí nebo vaření a nedostatečná údržba spotřebičů. Ušetřit až 30 % ze spotřeby ledničky lze díky tomu, že správně funguje chlazení (proto se lednice musí udržovat čistá). Na internetu jsem našel databázi energetických štítků pro kuchyňské spotřebiče, které jsou u nás v prodeji. Můžete v nich vyhledávat podle energetické náročnosti jednotlivých druhů výrobků. Další doporučení podle jakých parametrů ten který spotřebič vybírat jsem našel tady. Vybavit se pak můžu snadno po internetu, například na https://diten.cz/.

Dál vím, že jestli to někdy dokopu k vlastnímu baráku, vykašlu se na bazén a podobné blbosti. Volný pozemek zryju a budu pěstovat. 

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>