02, Čvc, 2020
Hledání toho pravého (bytu)

Hledání toho pravého (bytu)

Poté co jsem si po pár nepříliš pozitivních zkušenostech s bydlením v podnájmu doplnil své nedostatky ve znalostech práva, jsem se rozhodl vždy se při hledání bytu v podnájmu zaměřit na určité podle mě velmi důležité body. Pokud také hledáte bydlení a nechcete dopadnout jako já, doporučuji si tyhle body nějak sepsat, abyste na ně nezapomněli.

Při hledání bytu jsou peníze vždy až na prvním místě

Když jsem si po zhruba roce a půl bydlení po různých bytech řekl, že si najdu něco stabilnějšího, musel jsem si stanovit, kolik peněz jsem vlastně za bydlení schopen pravidelně platit. Není zrovna moc příjemné, když po prvním měsíci bydlení zjistíte, že na nájem vlastně nemáte. Když jsem si stanovil nějaký cenový strop, snadno se pak filtrují nabídky, které jsou prostě moc nereálné. I to se samozřejmě dá řešit tím, že si najdete někoho, s kým budete bydlení sdílet. Vyhledávat bydlení podle konkrétních parametrů můžete i na Eurobydlení, kde jsou k vidění dostupné byty od stovek realitních kanceláří. 

Podezřele nízká cena

Na internetu jsem často narazil i na nabídky, které se mi zdály až podezřele nízké. Tam může být zakopaný pes v mnoha různých věcech. Například se mi stalo, že jsem narazil na poměrně malý, ale útulný byt za necelých 6000 měsíčně. Lidé, kteří byt pronajímali, mi ale neřekli, že se musí navíc platit tak několik set korun měsíčně za úklid a také příspěvek za provoz a servis výtahu. 

Pokud máte možnost, informujte se u předchozích nájemníků. Spousta lidí okoukala od realitních makléřů různé fígle, jak se dá snižovat cena za bydlení. Stalo se mi, že mi majitel bytu tvrdil, že cena za elektřinu a plyn bude tak maximálně 500 korun měsíčně, ale když jsem se spojil s předchozími obyvateli bytu, zjistil jsem, že oni mu na to naletěli a pak na konci roku dopláceli několik tisíc korun. 

Nechci bydlet někde v lese

Zjistil jsem, že jedním z podstatných kritérií, kterými jsem se řídil, je vzdálenost bydlení od míst, kam se potřebuji pravidelně dostat. Jednoduše řečeno je docela dobré si spočítat náklady na dopravu. Když si najdu levný byt někde na samotě u lesa, ale pracuji ve 20 kilometrů vzdálené městě, musím pak počítat s náklady na jízdenky nebo na benzín, který projedu při dojíždění autem. Naopak když bydlím co nejvíce v centru, můžu zase chodit do školy nebo do práce pěšky. Samozřejmě člověk pak může skončit v miniaturním bytečku, kde se sotva pohne.

Najděte si holobyt

Docela velkým problémem při stěhování se do podnájmu může být zařízení. Jednoduše řečeno, často se vám stane, že majitel má v bytě nějaký nábytek, který sice můžete využívat, ale zároveň na něj musíte dát pozor. Několik mým známým se stalo, že jim v bytě nechal majitel starý nábytek, který se při sebeopatrnějším používání prostě rozpadl, a pak po nich požadovali náhradu. 

Buďte ten pravý 

V Praze může mít o jeden byt zájem i desítky různých zájemců. Docela se vyplatí napsat majiteli více osobní zprávu, stát se někým, kdo není jen jedním ze sta kliknutí na webu. Rozhodně není na škodu se nějak více ze široka představit. Když jsem se bavil s lidmi, kteří pronajímají své nemovitosti, tak jsem se dozvěděl, že se často rozhodují podle toho, jak se jim konkrétní zájemci zalíbí. Napište klidě o svých zájmech a koníčcích a snažte se pronajímatele trochu zaujmout. Ne vždy se ale setkáte přímo s majiteli, ale spíše s realitními makléři, kteří pronájem bytu zprostředkovávají. Těm musíte zaplatit také provizi, s tím je bohužel často také nutné počítat. 

Je to trochu i o štěstí

Rozhodně se vyplatí si byt, do kterého se chci nastěhovat, pořádně prohlédnout. Sám jsem při důkladné prohlídce našel spoustu nedostatků v bytech, které se na první pohled zdály být téměř dokonalé. Stačí například nadzvednout koberec a podívat, jestli náhodou podlaha pod ním není nějak zničená. V koupelně se dá najít také spousta nedostatků – dobré je vyzkoušet, jestli teče voda ve sprše nebo jestli umyvadlo neupadne, jakmile se ho dotknete. Osobní prohlídka bytu je podle mě opravdovou nutností. Jednou z nejdůležitějších věcí je přečíst si smlouvu, kterou se chystáte podepsat. Hlavně je dobré si pohlídat výpovědní lhůtu. 

Měli jste při hledání bytu štěstí a našli ho rychle?

 

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>